Kūrybinės dirbtuvės Dusetose

Kūrybinės dirbtuvės Dusetose

Vasarą grupė LKAS narių Dusetų miesto bendruomenės kvietimu kelias dienas viešėjo Dusetose, susitiko ir diskutavo su Zarasų rajono savivaldybės administracijos vadovais ir specialistais, Dusetų seniūnu, vietos menininkais ir kultūrininkais.

Kūrybinės diskusijos Dusetose, 2023 m. vasara. Vaivos Deveikienės nuotr.

 Per keliasdešimt metų Dusetos tapo savotiška menininkų sambūrio vieta, čia veikia Kultūros centras Dusetų dailės galerija, daug kitų galerijų ir studijų-dirbtuvių. Mieste prie seniūnijos būstinės įrengtas skulptūrų skveras, atkurta XX a. trečiojo dešimtmečio stiliaus miesto aikštė, gatvėse ir paežerėje gausu „tyliųjų meno žaidimų“ detalių. Tačiau Sartų ežero pakrantės juosta rajono savivaldybės administracijos ir Dusetų bendruomenės nuomone, o ir LKAS kūrybinių dirbtuvių grupės nuomone, nėra tinkamai tvarkoma, jos rekreacinis ir estetinis potencialas menkai panaudojamas urbanistinėje struktūroje.

Sartų ežero pakrantė Dusetose. Vaivos Deveikienės nuotr.

LKAS kūrybinė grupė pateikė pasiūlymus Sartų ežero pakrantės zonai Dusetose tvarkyti ir pritaikyti miesto gyventojų reikmėms. Ežeras ir jo pakrantė galėtų ir turėtų būti poilsio, susitikimų, bendravimo, socialinių ryšių erdvė, telkianti lankytojus ir siejanti juos su miesto struktūra. Pasiūlyta sustiprinti ryšius tarp Vytauto, A. Vienažindžio gatvių ir Sartų ežero pakrantės ties Pirties gatve, ties Kultūros centru / Dusetų dailės galerija, ties Ežero gatve, ties Dusetų seniūnija, o perspektyvoje – ir Taikos gatvės trasoje. Reikėtų plėsti ir tvarkyti automobilių stovėjimo aikšteles prie gatvių ir ties planuojama renginių zona, Kultūros centru. Kūrybinėse diskusijose iškristalizuotos idėjos ir numatytos vietos kempingui ir jachtų bei valčių prieplaukoms įrengti.

Siekiant pagerinti miesto ir ežero pakrantės estetinę būklę pasiūlyta sutvarkyti arba pridengti reprezentatyviais statiniais arba želdiniais, arba iškelti seniūnijos ūkinį kiemą, pridengti želdiniais katilinės ūkinį kiemą, aptverti ir apželdinti nuotekų siurblinę. Taip pat reikėtų tvarkyti, pritaikyti kitoms paskirtims arba pridengti reprezentatyviais statiniais arba želdiniais gyventojų ūkinius pastatus, nutiesti požeminę 10 kV kabelinę  elektros liniją vietoj antžeminės.

Numatoma kempingo zona kemperiams ir palapinėms prie Sartų ežero už mokyklos teritorijos šiaurinės ribos. Informacinis centras kempingo administracija, WC, dušai numatomi prie A. Vienažindžio g., prie esamos autobusų stotelės. Ši teritorija yra ties svarbia sankryža, kuri fiksuoja įvažiavimą į miestą atvažiuojant į Dusetų miesto centrą iš Obelių, Antazavės ir Zarasų. Šiam urbanistiniam mazgui turėtų būti skiriamas ypatingas dėmesys sukuriant reikšmingą architektūrinį akcentą.

Pasiūlyti svarbesni architektūriniai ir urbanistiniai sprendiniai:

  1. iškeliami treniruokliai į parinktas vietas;
  2. iškeliama vaikų žaidimo aikštelė nuo valymo įrenginių į parinktas vietas;
  3. „Tribūnoje“ įrengiama sezoninė kavinė, valčių, jachtų prieplauka.
  4. „Geltoname name“ Vytauto g. 20 įrengiamas viešbutis / svečių namai su kavine pirmame aukšte ir terasoje;
  5. ežero gatvės trasoje siūloma pontoninė aikštelė;
  6. paliekama esama renginių vieta;
  7. už Kultūros centro / Dusetų dailės galerijos planuojama lauko ekspozicija;
  8. gėlynus rekomenduojama įrengti iš daugiamečių gėlių ir žydinčių krūmų, nereikalaujančių didesnės priežiūros.
Sartų ežero pakrantės Dusetose tvarkymo pasiūlymų aptarimas.
Priekyje – Dusetų seniūnas Darius Steponavičius ir LKAS pirmininkas Mantas Pilkauskas. Vaivos Deveikienės nuotr.

LKAS informacinė tarnyba, 2023-09-01

Tinklalapio veikimui palaikyti naudojami būtiniausi slapukai (angl. cookies), dar kitaip vadinami funkciniais slapukais.
Sutinku