Pirmieji Latvijos kraštovaizdžio architektūros apdovanojimai

Pirmieji Latvijos kraštovaizdžio architektūros apdovanojimai

Latvijos kraštovaizdžio architektų asociacija (toliau – LAAA) įsteigė nacionalinį Latvijos kraštovaizdžio architektūros apdovanojimą. LAAA yra profesionali kraštovaizdžio architektūros specialistų asociacija. Ji buvo įkurta 1995 m. ir yra vienintelė profesionali organizacija Latvijoje, atstovaujanti ir reklamuojanti kraštovaizdžio architektūros kūrybą.

Kaip rašoma asociacijos tinklalapyje (http://www.laaab.lv/laaba-balva/), Latvijos kraštovaizdžio architektūros apdovanojimai yra geriausias kraštovaizdžio architektūros laimėjimų pavyzdys. Apdovanojimų tikslas – didinti supratimą apie lauko erdves, kaip neatsiejamą nacionalinės kultūrinės erdvės dalį ir bendrą žmonių gyvenimo aplinkumą.

Apdovanojimų misija yra atpažinti ir pagerbti Latvijos kraštovaizdžio architektūros šiuolaikinius kūrinius, restauracijos procesus ir iškilias asmenybes, ir būti atviriems kraštovaizdžio architektūros kūrybos įvairovei.

Iš viso buvo gauta 81 paraiška. Visi darbai publikuoti parodos kataloge. Per tris mėnesius Nacionalinė žiuri įvertino paraiškas lankydamasi lauko erdvėse, vertindama jas asmeniškai ir susitikdama su projekto autoriais bei atsakingais asmenimis. Nacionalinė žiuri įvertino projektus, asmenybių gyvenimo pasiekimus, knygas ir procesus.  2019 m. rugsėjo 11–13 d. Tarptautinė vertinimo komisija matydama Nacionalinės žiuri vertinimus peržiūrėjo visus projektus, išrinko nugalėtojus ir paskyrė Didįjį prizą.

Tarptautinę komisiją sudarė 7 nariai: James Hayter (Australija) kraštovaizdžio architektas, IFLA prezidentas; Jenny B. Osuldsen (Norvegija) kraštovaizdžio architektė, biuro Snøhetta partnerė ir direktorė; Kristiina Kupper, Estijos kraštovaizdžio architektų asociacijos pirmininkė; Mantas Pilkauskas, LKAS pirmininkas; Tina Saaby, Kopenhagos miesto architektė (2009-2019 metais); Donatas Baltrušaitis, urbanistas, vienas iš Lietuvos miestų inovacijų tinklo (LUIT) įkūrėjų, LR Aplinkos ministerijos atstovas; Göran Lindberg, kraštovaizdžio architektas, Švedijos architektų asociacijos pirmininkas, Nivå landskapsarkitektur ab partneris.

Iš Tarptautinės žiuri susitikimo su ministerijų atstovais Rygoje. Iš kairės Mantas Pilkauskas, Donatas Baltrušaitis, Tina Saaby, James Hayter.  Nuotrauka iš http://www.laaab.lv/latvijas-ainavu-arhitekturas-balva-2019-rezultati/
Iš Tarptautinės žiuri susitikimo su ministerijų atstovais Rygoje. Iš kairės Kristiina Kupper, Göran Lindberg, Jenny B. Osuldsen.

Dyvauti tarptautinės komisijos darbe buvo įdomi patirtis. Dvi dienos nuo ryto iki išnaktų intensyvaus darbo. Peržiūrėjome daugybę konkursui pateiktų darbų, daug jų aplankėme, o visų įdomiausia – aptarinėjome, keitėmės nuomonėmis ir ginčijomės, kuriuos laikyti pačiais geriausiais ir apdovanoti specialiais prizais.

2019 m. rugsėjo 13 d. vykusią apdovanojimų ceremoniją Rygoje pasisakymais pradėjo Latvijos Seimo vicepirmininkė Dagmāra Beitnere-Le Galla, Aplinkos apsaugos ir regioninės plėtros ministras Juris Pūce ir Kultūros ministras Nauris Puntulis. Visi jie savo kalbose pabrėžė lauko erdvių kokybės svarbą, kuriant sveiką visuomenę ir aplinką.

Ceremonijos pradžioje aukščiausi vyriausybės pareigūnai įteikė prizus už viso gyvenimo pasiekimus: Gundegai Linārei, Aijai Mellumai, Silvijai Rubenei, Imantam ir Laumai Lancmaņiem.

Latvijos kraštovaizdžio architektūros apdovanojimų Didįjį prizą, tarptautinė žiuri skyrė tvarios lauko erdvės tvarkymo pavyzdžiui, Bulvarui palei Rygos kanalą, kurio kūrimas prasidėjo dar 1856 m., kai buvo nugriauta miesto siena, ir daugelį metų Rygos želdynus tvarkė garsusis Georgas Kuphaldtas, o vėliau ir Gundega Lināre. Šiuo metu juos valdo Rygos savivaldybės UAB „Rīgas meži“ Rygos sodų ir parkų departamentas.

Apdovanojimų ceremonijos metu
Renginyje dalyvavo virš šimto dalyvių ir žiūrovų. Priekyje prof. Petras Grecevičius su žmona Vilija.

„Mūsų nuomone, tai tikrai tarptautinio lygmens pavyzdys. Šis projektas parodo, kai skirtingų profesijų specialistai dirba kartu, galima sukurti puikių dalykų. Šis projektas svarbus ne tik Rygai ir Latvijai, bet ir Europai bei Pasauliui. Tai yra didelio įdirbio pavyzdys, o žiuri sprendimas buvo vieningas. Štai kodėl mes apdovanojame „Didžiuoju prizu“ Žaliąjį Rygos bulvarą“, – aiškino IFLA prezidentas Džeimasas Heiteris (James Hayter).

Taip pat tarptautinė žiuri išrinko ir apdovanojo dar šešis projektus penkiose kategorijose. Pagrindinis kriterijus buvo kompetencija skirtingose ​​kategorijose.

Du projektai buvo apdovanoti kategorijoje „Viešoji erdvė, susijusi su pastatais“. Vienas – „AC Hotel Riga skveras“ suprojektavo Zala kraštovaizdžio architektai, Arhis arhitekti, ir „Elmāra Daniševska biuras”, kitas – kraštovaizdžio dirbtuvių „ALPS“ sukurtas Rujienos kultūros namų teritorijos pagerinimas.

Kategorijoje „Neklasifikuota viešoji kosminė erdvė“ apdovanotas Jūros parkas Saulkrasti mieste, kurį suprojektavo architektūros biuras „Substance“, vadovaujamas architekto Arņa Dimiņa.

Kategorijoje „Socialiai reikšmingo lauko erdvė“ apdovanojimas buvo įteiktas kraštovaizdžio dirbtuvėms ALPS už projektą „Želdynai K. Barona gatvės atkarpoje nuo Aspazijas bulvaro iki Brīvības gatvės“.

Kategorijoje „Inžinerinis projektavimas“ – projektas „Gaujos gatvės rekonstrukcija Adažuose“. Užsakovas Adažio savivaldybės taryba, o projekto koncepcijos bei techninio projekto autorių komanda yra SIA „Toma Kokina birojs“, SIA „Ie.La inžinieriai“, UAB „BM-projekt“.

Kategorijoje „Aplinkos dizainas“ – architekto Didzos Jaunzemos sukurtas objektas „Pėsčiųjų takas ir apžvalgos terasa Valmieros poilsio parke“.

Darbai eksponuoti lauke
Renginio rėmėjas Fixman, kvietė išbandyti Yalp gaminamą lauko didžėjaus pultą, kuris leidžia rengti lauko diskotekas, miksuoti muziką, leidžiamą iš savo mobiliųjų telefonų.

Apdovanoti 5 procesai keturiose kategorijose. Kategorijoje „Geros vadybos projektai“ prizas buvo įteiktas Ventspilio miesto savivaldybei. Kategorijoje „Leidiniai“ buvo apdovanotos dvi knygos – Aijos Melluma „Kuldiga. Laikai, žmonės, peizažas“ ir Ilzės Maros Janelis knyga „Latvijos dvarų sodai ir parkai“. Kategorija „TV ir radijo laidos“ apdovanojimas teko Latvijos televizijos laidai „Palei gatvę“. Kategorija „Parodos, festivaliai“ – paroda „Sarkandaugava – sodas“, Rygos psichiatrijos ir narkologijos centras. Kuratoriai – draugija „Brūkšnys“, Kristīne Želve ir Ieva Stūre bendradarbiaujant su kraštovaizdžio dirbtuvėmis „ALPS“, Ilze Rukšāne ir komanda.

Latvijos kraštovaizdžio architektūros apdovanojimus lydėjo ir mažesni renginiai. Viešas paskaitas skaitė Jenny B. Osuldsen (Norvegija) kraštovaizdžio architektė, biuro Snøhetta partnerė ir direktorė, ir Tina Saaby, Kopenhagos miesto architektė (2009-2019 metais). Tarptautinės žiuri nariai ir visi norintys dalyvavo „žvejo valties“ principu vestoje viešoje diskusijoje „Kraštovaizdžio permainos“ (angl. Ladscape shift). Diskusiją organizavo socialinis planuotojas, vienas iš Latvijos urbanistų sąjungos steigėjų, Jonas Büchel.

Tarptautinės žiuri nariai dalyvavo viešoje diskusijoje Kraštovaizdžio permainos (angl. „Ladscape shift“. (daugiau nuotraukų: http://www.laaab.lv/laabas-lekcijas-un-diskusijas-landscape-shift-foto-albums/0)
Kalba apdovanojimų koordinatorė, kraštovaizdžio architektė Indra Purs.
Kopenhagos miesto architektė (2009-2019 metais) Tina Saaby dalijasi patirtimi viešos paskaitos metu. (Daugiau nuotraukų: http://www.laaab.lv/laabas-lekcijas-un-diskusijas-landscape-shift-foto-albums/)

LKAS kartu su Latvijos ir Estijos kraštovaizdžio architektų asociacijomis 2020 metais ketina surengti bendrus Baltijos šalių kraštovaizdžio architektūros apdovanojimus. Baigiamasis renginys planuojamas Vilniuje.

Mantas Pilkauskas, LKAS pirmininkas

Tinklalapio veikimui palaikyti naudojami būtiniausi slapukai (angl. cookies), dar kitaip vadinami funkciniais slapukais.
Sutinku