Nostalgija, empatija ir viltis (Nostalgia, Empathy and Hope) – tokiu pavadinimu britų Istorinių parkų fondo (The Historic Gardens Foundation) žurnalo Historic Gardens Review (liet. Istorinių parkų apžvalga) 2018 m. lapkričio numeryje išspausdintas grafų Tiškevičių giminės atstovės, Vladislovo Tiškevičiaus proanūkės Lalos (Klaros) Wilbraham straipsnis, pasakojantis apie  Edouard‘o André Lentvaryje sukurtą parką. Straipsnio autorė viešėjo Lietuvoje dalyvaudama 2017 m. rudenį Trakų Vokėje vykusioje tarptautinėje kraštovaizdžio architektūros konferencijoje, skirtoje René André 150-osioms gimimo ir 75-osioms mirties metinėms.

Viešėdama Lietuvoje L. Wilbraham su Florence André Olivier ir LKAS atstovais aplankė E. ir R. André grafams Tiškevičiams  kurtus parkus prie Vilniaus – Trakų Vokės, Lentvario, Užutrakio.  Straipsnio autorė solidžiame parkotyros žurnale pasakoja giminės istoriją ir  dalijasi savo įspūdžiais ir viltimi išsaugoti giminės ir parkų kūrėjų paveldą Lietuvoje. Straipsnis gausiai iliustruotas, 11 iliustracijų, tarp jų – šimtmečio senumo vaizdai, taip pat Rasos Puzinienės ir Vaivos Deveikienės darbai. Puiki tai 2018 m. publikacija. Jos kopiją galite skaityti čia.

Dalis šios publikacijos iliustracijų sutampa su naujai išleisto atvirukų komplekto „Lentvario dvaro parko ikonografija“ vaizdais. Įvairių autorių ir įvairių laikotarpių vaizdų rinkinį išleido LKAS ir Edouard‘o François André klubas Lietuvoje. Rinkinyje publikuojami senųjų nuotraukų ir atvirukų vaizdai iš Varšuvos Tautinės bibliotekos (Biblioteka Narodowa), Lietuvos muziejų, kraštovaizdžio specialistų archyvų.  Alfredo Römerio (1832–1897) akvarelė (1869), Napoleono Ordos (1807–1883) piešiniai, septyniolikmečio būsimo dailininko Jurgio Jodkovskio (1862–1929) piešiniai (1879), W. Zamarajewo raižiniai (1887), senieji dvaro valdos planai (1873) ir žemėlapių ištraukos, André biuro eskizai (1898) ir akvarelinis parterio planas (1899), kitų kraštovaizdžio architektų darbai, fotografijos pasakoja vietovės ir kraštovaizdžio architektūros objekto istoriją. Puikus tai suvenyras Lentvario parko mylėtojams, dvelkiantis nostalgija, empatija ir viltimi…

LKAS informacinė tarnyba, 2019-01-21