Balandis – ne tik kraštovaizdžio architektūros mėnuo, bet ir nerimo kupinos dienos Vilniaus kraštovaizdžio architektams

Balandis – ne tik kraštovaizdžio architektūros mėnuo, bet ir nerimo kupinos dienos Vilniaus kraštovaizdžio architektams

Vilniuje ilgai ruoštasi tvarkyti didžiuosius miesto parkus. 2019 m. realiai pradėjus įgyvendinti Sapiegų ir Trakų Vokės parkų tvarkymo projektus sulaukta aštrios visuomenės reakcijos. Spaudoje ir interneto portaluose mirga įvairiausi pranešimai, reiškiamos nuomonės, miesto politikai trūkčioja ir krūpčioja. Projektai  stabdomi. Sapiegų parko – mero parėdymu, Trakų Vokės – teismo sprendimu. Vilniuje šiuo metu ruošiami įgyvendinti dar kelių parkų – Misionierių sodų, Reformatų skvero – tvarkymo projektai, jie irgi sulaukė aršios opozicijos.

Kaip pranešama, visuomeninė organizacija Aplinkos ir paveldo saugojimo sąjūdis rengia ieškinį Vilniaus miesto savivaldybei dėl vykdomo ir planuojamo parkų naikinimo Trakų Vokėje ir kitur. Vertindamas pradėtus kirtimus Trakų Vokės dvaro parke kaip išskirtinės vertės istorinio želdyno žalojimą, sąmoningai ignoruojant suinteresuotos visuomenės nuomonę, sąjūdis kreipėsi į teismą, prašydamas taikyti laikinąją apsaugos priemonę – uždrausti Vilniaus miesto savivaldybei šalinti Trakų Vokės dvaro sodybos parko želdinius.

Vilniaus miesto apylinkės teismas, atsižvelgdamas į prašyme dėl laikinųjų apsaugos priemonių išdėstytus pareiškėjo argumentus ir pateiktus rašytinius įrodymus, nutarė sąjūdžio prašymą tenkinti visiškai ir uždraudė Vilniaus miesto savivaldybės administracijai šalinti želdinius Trakų Vokės dvaro sodybos parke, kol per 14 dienų bus pateiktas ieškinys teismui. Apie tai pranešama „Lietuvos žinių“ portale:
https://www.lzinios.lt/Gimtasis-krastas/teismas-uzdraude-naikinti-medzius-traku-vokes-dvaro-parke/285070#109190

Šiame ginčų dėl želdynų tvarkymo projektų kontekste įdomi ir naudinga gali būti Kretingos savivaldybės ir Kretingos muziejaus su Lietuvos arboristų asociacija, Kraštovaizdžio ir želdynų ekspertų grupe organizuojama dviejų dienų mokslinė ir praktinė konferencija „Istorinių parkų išsaugojimas ir jų priežiūra“, kuri vyks Kretingos muziejuje (Vilniaus g. 20) ir dvaro parke 2019 m. balandžio 11 ir 12 dienomis. Renginio, kurį remia Lietuvos kultūros taryba, programa prisegta čia. Dalyvavimas jame nemokamas. Kviečiame registruotis ir dalyvauti.

Tinklalapio redaktoriaus nuomone, balandžio mėnuo turėtų būti medelių sodinimo, o ne kirtimo mėnuo. Bundanti gamta, gyvas medis nusipelno pagarbos. Pagarbos medžiui turime siekti ir mokytis visi.

Istorinė nuotrauka: medelių sodinimo šventė Pasvalyje, 1935 m. pavasaris

Visi, kuriuos domina Vilniaus Reformatų sodo (skvero) projekto įgyvendinimo procesas, gali skaityti išsamią Vilniaus miesto savivaldybės informaciją, parengtą 2019 m. kovo – balandžio mėnesiais. Šią medžiagą rasite čia.

LKAS informacinė tarnyba, 2019-04-04

Tinklalapio veikimui palaikyti naudojami būtiniausi slapukai (angl. cookies), dar kitaip vadinami funkciniais slapukais.
Sutinku