Alvydui Mituzui įteiktas LKAS garbės ženklas „Už nuopelnus Lietuvos kraštovaizdžio architektūrai“

Alvydui Mituzui įteiktas LKAS garbės ženklas „Už nuopelnus Lietuvos kraštovaizdžio architektūrai“

2019 m. sausio 12 d. popietę kraštovaizdžio architekto Alvydo Mituzo draugai, bičiuliai, bendradarbiai, giminės rinkosi į jo 70-mečio sukakčiai skirtą susitikimą ir pobūvį Vilniaus klubo (buv. Umiastovskių) rūmuose (Trakų g. 2, Vilniuje). Susitikime buvo pristatytas originalus leidinys Kraštovaizdžio ir žmogaus architektūrinės atodangos. Žengiant architekto Alvydo Mituzo keliu (2019; sudarytoja ir tekstų autorė Ina Dagytė Mituzienė; leidinio grafinis dizainas Kamilės Lisauskaitės; įvadinis straipsnis dr. Gintaro Stauskio ir dr. Inos Dagytės Mituzienės). Susirinkusiųjų pašlovintam ir pagerbtam jubiliatui buvo įteikti nauji pripažinimo ženklai – Vilniaus miesto mero padėka ir LKAS garbės žymuo (Nr. 10) „Už nuopelnus  Lietuvos kraštovaizdžio architektūrai“. Renginį vedė architektai Leonardas Vaitys ir prof. dr. G. Stauskis, komunikacijos specialistė dr. I. Dagytė Mituzienė.

Gausus svečių pulkas renginyje liudijo didelę kraštovaizdžio architekto darbų ir žygių aprėptį, didelį bendradarbių ir bendražygių, bendraminčių ratą. Plačiašakė ir nuosekli, ilgametė (nuo 1972 m.) jubiliato veikla kraštovaizdžio formavimo ir tvarkybos, teritorijų planavimo, želdynų ir rekreacinių objektų projektavimo baruose, projektų vadyboje sutelkė  svečių ir sveikintojų būrį nuo geografų prof. habil. dr. Pauliaus Kavaliausko ir Vidmanto Bezaro (naujasis Kultūros paveldo departamento direktorius) iki kraštovaizdžio architektų ir architektų, kurių sveikinimus vainikavo LKAS pirmininko Manto Pilkausko sveikinimo kalba ir įteiktas dešimtasis LKAS garbės žymuo „Už nuopelnus Lietuvos kraštovaizdžio architektūrai“. A. Mituzas yra Ordino Už nuopelnus Lietuvai Riterio kryžiaus (2009 m.) kavalierius. 2017 m. jam buvo įteiktas Architekto A. Zavišos fondo apdovanojimas „Už gyvenimo nuopelnus rekreacinės architektūros srityje“.

A. Mituzo profesinė kūrybinė veikla apžvelgta LKAS leidinyje Kraštovaizdžio architektūra – profesijos horizontai ir sinergija (2015; p. 315–319, autoriai S. Sodeikis, S. Deveikis, R. Survila), taip pat naujose proginėse publikacijose lkas.lt tinklalapyje ir sa.lt portale (autorės V. Deveikienė, I. Bieliūnaitė, N. Jarašūnienė), todėl čia nekartosime. Įvairiuose leidiniuose rasime ir  A. Mituzo tekstų ir minčių. Interviu su kraštovaizdžio architektu nuolat spausdino žurnalas Statyba ir architektūra, savivaldybių laikraščiai, kiti leidiniai. Nestokoja žurnalistų dėmesio kraštovaizdžio architektas ir šiuo metu – Kauno Ąžuolyno tvarkymo projekto, Vilniaus ir kitų miestų želdinių ir želdynų tausojimo temomis jis nuolat kalbinamas, cituojamas, turi ką pasakyti.

Didesnio dėmesio nusipelno naujasis, jau minėtas  leidinys Kraštovaizdžio ir žmogaus architektūrinės atodangos. Žengiant architekto Alvydo Mituzo keliu, susidedantis iš 12 vizualinių ekspromtų apie konkrečius projektus lakštų su tekstais, nurodančiais projektų  užsakovus, autorius (kūrybinę komandą), darbų rangovus, atskleidžiančiais su A. Mituzu susijusių kraštovaizdžio architektūros objektų architektūrinę-komunikacinę idėją, padedančiais besidominčiam suvokti projekto esmę ir prasmę. Šis komunikacinis leidinys šiuolaikiškai plėtoja proginio ir apibendrinančio žanro opusų tradiciją, kviečia pažinti mūsų gamtos ir žmonių kuriančio veiksmo ženklus. Įvadinis prof. dr. G. Stauskio ir doc. dr. I. Dagytės Mituzienės straipsnis „Kalbėjimas ir susikalbėjimas su kraštovaizdžiu“ glaustai, bet talpiai pristato kraštovaizdžio architektūros uždavinius ir iššūkius „groti orkestre“, „orkestruoti didelius procesus“ ir A. Mituzo išskirtinius kūrybos bruožus, svarbiausius objektus, taip pat sociokomunikacinį portreto štrichą, kad A. Mituzas „projektavimo darbų grandinėje prioritetą teikia realios aplinkos tyrimui ir pajautimui“.

Dvylika vizualinių siužetų – didžioji dalis pristatomų objektų yra saugomų teritorijų kraštovaizdžio tvarkymo, bendradarbiavimo su  UAB „Rekreacinė statyba“ kolektyvu (vadovas Algis Šiukšta) pavyzdžiai – parengti Kamilės Lisauskaitės ir Gražinos Komarovskos, tekstai apie objektus lietuvių ir anglų kalbomis (vertimas į anglų kalbą Olgos Medvedevos) atskleidžia naujas kraštovaizdžio architektūros atodangas. Kai kurie projektai ir objektai yra pelnę nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų (pvz., Anykščių medžių lajų takas). A. Mituzo darbai rekreacinėse ir saugomose teritorijose, piliakalnių ir kitų gamtos ir kultūros objektų tvarkymo ir pritaikymo naudoti bei lankyti projektai (Daumantų atodanga Šventosios slėnyje, Medvėgalis, Salantų parkas) yra kupini išminties, tradicinės architektūrinės ir krašto tvarkymo estetikos interpretacijų, tauraus nuosaikumo ir tvarumo.

Steponas Deveikis, lkas.lt redaktorius

2019-01-15

Tinklalapio veikimui palaikyti naudojami būtiniausi slapukai (angl. cookies), dar kitaip vadinami funkciniais slapukais.
Sutinku