Reformatų sodo Vilniuje projektas – keletas pastabų

 Reformatų sodo Vilniuje projektas – keletas pastabų  

Parengtame Reformatų sodo tvarkymo projekto plane šiaurinėje dalyje projektuojamas tako ovalas. Jis juosia tankų viduramžį liepyną ir vakaruose užlipa ant Vilnios slėnio šlaito. Tuo tarpu dabar išlikę takai eina tiesiai prie laiptų, yra paprasti ir patogūs. Ovalas gerokai sukomplikuotų pėsčiųjų judėjimą.

Ovalo šiauriniame pakraštyje numatytas dekoratyvinis šaltinėlis, šlaite ištrykštantis ir nuvingiavęs į pašlaitę pradingstantis. Perteklingas ir išlaidingas vandentiekio vandens panaudojimas šioje vietoje yra be prasmės.

Apskritai šioje Vilnios slėnio pašlaitėje geriausiai tiktų dabar susiklostęs stačiakampis takų tinklas, nekeičiantis žemės paviršiaus aukščių ir taip apsaugantis ten augančius medžius nuo žemės nukasimų ir užpylimų.

Sodo projekte labai svarbu išryškinti ir pažymėti buvusių kapinių plotą, nekreipiant dėmesio į tai, kad dalis palaidotųjų kaulų 1983 m. buvo iškasta ir išvežta. Šį plotą reikėtų pažymėti pastatant vieną arba keletą kryžių, nes čia buvo palaidoti krikščionys.

Vaikų žaidimo aikšteles kurti ant šlaito nederėtų, nes greta yra pakankamai lygių paviršių.

Reformatų sodo projekte numatyta daug įvairaus aukščio genėtų gyvatvorių. Šios iš Renesanso ir Baroko laikų atėję augalų panaudojimo formos šių laikų visuomeniniuose želdynuose neturėtų būti naudojamos. Natūralios augalų formos yra gražiausios ir žmonių paprastai labiau geidžiamos.

Laukymių yra sodo centrinėje dalyje ir naujų kurti iškertant medžius nereikėtų. Miesto centre poilsio vietos ir po medžiais yra pageidautinos.

Pasodinti laisvai augančių ūksmingų krūmų juostą palei Pylimo gatvę būtų prasminga. Ji atskirtų sodo erdvę nuo gatvės ir apsaugotų nuo gatvės triukšmo.

Regimantas Pilkauskas, kraštovaizdžio architektas, 2018 m. rugpjūčio 7–16 d.