In memoriam John Brookes, 1933–2018

In memoriam John Brookes, 1933–2018

2018 m. kovo mėnesį Anapilin išėjo garsus britų kraštovaizdžio architektas, Britų imperijos ordino kavalierius, daugelio knygų apie dekoratyviuosius sodus autorius ir mokytojas, vienas šiuolaikiško kraštovaizdžio dizaino novatorių Johnas Brookes (Džonas Bruksas).

Kraštovaizdžio dizaino įžymybė savo šalyje, gerai žinomas ir tarptautiniu mastu, Johnas Brookes naujai apibrėžė savo profesiją ir turėjo įtakos daugybės kraštovaizdžio kūrėjų profesiniam augimui bei minties raidai.  „Mano tikslas – sukurti darnias proporcijas, kurios leistų erdve naudotis komfortabiliai ir jaukiai visiems sodo lankytojams, bei užtikrinti, kad pastatas būtų harmoningai susietas su jį supančiu kiemu“ – teigė kūrėjas.

Johno Brookes karjera prasidėjo XX a. 6-ame dešimtmetyje. Savo kelyje sutikdamas tokius garsius kraštovaizdžio kūrėjus kaip Thomas Church ir Roberto Burle Marx, dizaineris keitė to meto kraštovaizdžio kūrimo paradigmą ir vienas pirmųjų praėjo projektuoti sodus, kurie buvo gyvenamosios erdvės tąsa lauke, atspindinti užsakovo poreikius, gyvenimo būdą ir stiliaus preferencijas.

Dar 1962 m. kraštovaizdžio dizaineris garsiajai Čelsio gėlių parodai Londone sukūrė tuo metu itin inovatyvų sodą (angl. Show Garden), kuriuo pademonstravo komfortabilaus gyvenimo lauke pavyzdį, nutoldamas nuo sodo, kaip augalų kolekcijos, suvokimo. Projekto planas buvo paremtas lakonišku stačiakampių formų dizainu, o kartu su želdiniais buvo naudotas betonas ir jo gaminiai. Šis projektas turėjo sąsajų su architekto Mies van der Rohe ir tapytojo P. Mondriano darbais, atspindinčiais to laiko modernaus dizaino dvasią.

John Brookes.  Modernaus sodo projektas – Čelsio gėlių paroda, Londonas, 1962 m.

Šiuolaikiško kraštovaizdžio komponavimo principus Johnas Brookes išdėstė 1964 m. išleistoje knygoje „Kambarys lauke“ (angl. Room Outside), kuri tuo laiku nubrėžė naują mintį aplinkai kurti. Komponuojant lauko erdvę pagrindinis akcentas tapo nebe sodininkystė ir augalų puoselėjimas, o poilsis, pramoga ir tiesiog gyvenimas savo sode. Kitos autoriaus knygos kaip „Mažieji sodai“ (angl. The Small Garden, 1977), „Sodo dizainas“ (angl. Garden Design, 2001) tapo plačiai skaitoma gyvąja srities klasika.

Johnas Brookes buvo gerbiamas mokytojas, tarp kitų palaikęs glaudžius ryšius ir su Inchbaldo dizaino mokykla Londone, kur dalinosi savo žiniomis ir įžvalgomis, edukuodamas tiek būsimuosius profesionalus, tiek ir plėsdamas bendrą supratimą apie kraštovaizdžio tvarkymo svarbą.

Johnas Brookes. Natūralistinis želdinių dizainas, Denmans, Didžioji Britanija

Esminiai kūrėjo projektavimo principai, plačiai naudoti praktiniame darbe – jam būdingas patogios, žmogui pritaikytos gyvenamosios erdvės lauke kūrimas, harmoningas, abstrakčių geometrinių linijų plano dizainas ir natūralistinė, laisvos stilistikos augalų paletė.

Goda Characiejienė, 2018-03-30

LKAS informacinės tarnybos komentaras. Keletas Lietuvos kraštovaizdžio architektų garsųjį kraštovaizdžio dizaino meistrą buvo  sutikę, su juo  bendravo. Tarp jų ir Vaiva Deveikienė,  J. Brookes, Rusijos kraštovaizdžio architektų sąjungos renginio garbės svečią, sutikusi 2012 m. Sankt Peterburge: http://lkas.lt/aktualu/zinios.php?subaction=showfull&id=1354131774&archive=&start_from=&ucat=3&